Kinnisvara ostmine on laen eraisikult
Eestist kinnisvara ostmine võib osutuda keeruliseks, kui sa reeglitest aru ei saa. Seadused ei ole eriti keerulised, kuid need võivad siiski olla keerulised. Kuigi valitsus töötab selle nimel, et muuta need seadused paremini mõistetavaks, on alati soovitatav kasutada advokaadi või juristi abi.Kinnisvaraseadus on Eestis suhteliselt sirgjooneline ning kinnisvara puhul on kaks peamist maksustamissüsteemi.
Eestis on maksumäär hetkel 20%. See maks kogutakse tulu jaotamisel või reinvesteerimisel. Eraisikud maksavad tulumaksu igal aastal. Kinnisvara müümisel tuleb tulumaks kohe sisse maksta, isegi kui ostukulu maha arvata.Lisaks võib tekkida vajadus tasuda arvelt võrguteenustasusid või käibemaksu.
Kui välisostjad moodustavad umbes kolm protsenti turust, siis välismaalaste osakaal hakkas langema 2003. aastal ja jõudis madalaima tasemeni 2009. aastal. Sellest ajast alates on see pidevalt kasvanud ja kõigub kolme ja seitsme protsendi vahel. Eraisiku laenuga finantseerituna on Eestis kinnisvara ostmine aga kallim ja keerulisem. Samas on Eestis kinnisvara ostmise kulud madalamad kui mujal EL-is. Seda seetõttu, et välismaalased ei pea oma kinnisvara pealt maamaksu maksma.
Kui traditsiooniliselt ei ole välismaalased Eestis kinnisvarasse investeerinud, siis valitsus teeb kõvasti tööd selle riigi kinnisvaraseaduste liberaliseerimiseks. Valitsus tegeleb praegu kinnisvarainvesteeringute protsessi liberaliseerimisega ning valdkonnaeksperdid ennustavad välismaiste riikide investeeringute pidevat kasvu kinnisvaraturul. Siiski on endiselt raske oma investeeringu täpset väärtust määrata. Peate maksma väikese intressimäära, kuid kui see on seda väärt, saate sellest kasu saada.
Aktsialaenud on kiirlaen 5 minutiga eraisikult
Aktsialaen on laen eraisikult teisele eraisikule või ettevõttele, mis ei mõjuta laenuvõtja vara ega äri. Seda tüüpi laen on ainulaadne viis investeerimisportfellide hajutamiseks ja riskide vähendamiseks ilma kõrgete intressimäärade ja muude kaasnevate kuludeta. Aktsialaenud Eestis pakuvad alternatiivset laenulahendust ja tagavad kohese kapitali. See artikkel uurib aktsialaenude eeliseid.
Eestis elab üle 100 erineva võlausaldaja. Paljud võlausaldajad ei tea potentsiaalsete laenuvõtjate rahalistest kohustustest või ei tea neid üldse. Nende pangaväljavõtted võivad kajastada varasemate laenude makseid ja nad ei pruugi teada potentsiaalse laenuvõtja krediidiajalugu. Seetõttu on raske teha teadlikke laenuotsuseid. Paljudel inimestel on mitu pangakontot ja nad ei ole nõus neid potentsiaalsetele laenuandjatele avaldama. Aktsialaen võib olla parim valik Eesti laenuvõtjatele, kellel ei ole varasemate laenude eest õigeaegselt makseid tehtud.
Investor võib ühe laenuna saada kuni 1 miljon dollarit. Aktsialaenud kuuluvad aga Eesti maksustamisele. Eesti tulumaksuseaduse 3. peatükis maksustatakse elanike poolt võetud võlakohustuste intressid. Seega on oluline kontrollida, kas laen on Eestis maksustatud või mitte. Seda tüüpi laenudel on palju eeliseid. Niisiis, kasutage seda ära. Aktsialaenu maksutagajärjed on minimaalsed.
Regressivaba aktsialaenud on mugav viis ettevõtte omakapitali rahaks konverteerimiseks. Need võivad olla finantseeringut otsivatele ettevõtetele ja eraisikutele äärmiselt kasulikud ning laenusumma võib olla kuni 50% aktsiate väärtusest. Neid laene on lihtne saada ja need ei nõua krediidikontrolli. Lisaks on need laenud privaatne ja usaldusväärne kapitaliallikas. Kui teil on äriplaan, võib aktsialaenud olla ideaalne lahendus.
Laenutehingu puhul kehtib siirdehind
Kui kaalute laenutehingut eraisikult Eestis, võib teil tekkida küsimus, kas kehtib siirdehind. Siirdehinna määramine on seadusest tulenev nõue, mis kehtib finants- ja piiriüleste tehingute puhul. See tähendab, et hind ja tingimused peaksid olema samad, kui tehing toimuks sõltumatute osapoolte vahel. Eesti järgib rahvusvahelisi siirdehindade standardeid.Siin on mõned näited tehingutest, mille puhul võib kehtida siirdehind.
Laenukeelu maksumõjud eraisikule
Laenukeeld on eraisikule laenamise seaduslik piirang, kuid see ei too automaatselt kaasa maksukohustust. Maksustamise seisukohalt peab laen olema majanduslikult põhjendatud ja antud ärilistel eesmärkidel. Lisaks peab laen andma mingisuguse rahaliselt kindlaksmääratava kasu. Kui seda ei juhtu, võib maksuhaldur lugeda laenu varjatud kasumijaotamiseks ja määrata väljamakstud laenusummalt tulumaksu.
Laenukeeld võib kaasa tuua vastutuse ettevõtte juhatuse liikmetele, kui nad hoolsus- ja lojaalsuskohustust rikkudes rikuvad seadust. Eestis sätestavad tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 37 lõiked 1 ja 2, et juhatuse liikmed vastutavad kahju eest solidaarselt. Seetõttu tõlgendatakse laenukeeldusid sageli juhatuse liikmete laenuõigusi piiravana.
Järeldus
Kõike eelnevat kokku võttes saame kokkuvõtte. Eraisikult laenu saamine Eestis on üsna lihtne. Laenu saab väljastada maksimaalselt kümneks aastaks. Laenusumma oleneb kliendi krediidiajaloost. Krediidiandja teeb taotleja kohta krediidianalüüsi. Samuti hinnatakse tagatise sobivust. Maksimaalse laenusumma määrab kliendi krediidiajalugu ja maksevõime.